Bahreyn’e İhracat Yapan Firmalar Talepleri

Bahreyn’e İhracat Yapan Firmalar Talepleri

Bir ülke ekonomisi için en önemli kalemlerden birisidir ihracat. Ülke ekonomisine yaptığı katkı kadar şirketlerin kendini geliştirip kalkınması ve döviz girişi açısından da önemli bir yere sahiptir. Ülkelerin sınırları içerisinde üretmiş oldukları ürünleri diğer ülkelere satmaları şeklinde ihracat gerçekleşir. Satılan ürünler karşılığında ülke ve şirketler önemli ölçüde gelir elde ederler.

Döviz girişi sağlanır, ekonomi canlanır. İhracatta üretim aşamasından anlaşma kısmına, pazarlama aşamasına ve ürünün teslimatı aşamasına kadar her an önemlidir. Üretilen mal iyi bir tanıtım ile pazarlanmalı, gerekli sözleşmeler ve anlaşmalar prosedürlere uygun olarak yapılmalı ve son olarak doğru biçimde alıcı ülkeye teslim edilmelidir. Teslim aşamasında hassas olmak gerekir.

Ürün güvenli şekilde, zarar görmeden ve en hızlı şekilde karşı tarafa teslim edilmelidir. Hasarsız, hızlı ve kontrollü kargo yapmak taşımacılık açısından önemlidir, Acilkargo.net tüm ürünlerinizi hasarsız ve güvenli olacak şekilde yerine ulaştırır. Kargo firmasının işini iyi yapması her iki taraf için de önemlidir.

Bahreyn Hangi Kalemlerde İhracat Alıyor?

Bahreyn, Türkiye’den pek çok ürün ihracatı gerçekleştiriyor. Özellikle gıda ve tarım ürünleri konusunda önemli ölçüde ihracat gerçekleştiriyor. Bahreyn, tatlı, tuzlu, az yağlı ve az şekerli bisküvi ve gofret ihracatı ile Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. Makarna, Bahreyn halkı tarafından en çok tüketilen ürünler arasında pirinç ve buğdaydan sonra makarna geliyor. Ülke vatandaşları olmak üzere ve yabancı işçiler ve aileleri olmak üzere makarna tüketimi oldukça fazladır.

Makarna ülkede bir beslenme alışkanlığı haline gelmiştir ve Türkiye önemli ölçüde makarna ihraç etmektedir. Domates salçası en fazla ihracat yapılan ürünlerden biridir, süt ve süt ürünleri ihracatı da yine önemli yer tutuyor. Bahreyn’de süt ve süt ürünlerine büyük talep olup, Türkiye özellikle labne peyniri ve eritme peyniri ihracatı yapıyor.

Sıcak ve nemli iklimi sebebiyle yoğurt ve beyaz peynir ihracatı çok fazla gerçekleşmemektedir. Çikolata ve şekerli ürünler, yaş sebze ve meyve, zeytinyağı ihracatı yapılıyor. Özellikle turunçgiller paketlenmiş olarak ihraç ediliyor. Zeytinyağının sağlıklı olması açısından en çok tercih edilen yağ olması Bahreyn İhracat kalemlerinde iyi bir yere sahiptir.

Tarım Dışı Ürün İhracatında Bahreyn

Bahreyn, Türkiye’den ağaç ve ağaç ürünleri, menteşeler, membran, yer döşemesi, alüminyum ürünleri, giyim, spor ekipmanları, pvc boru sistemleri, avize ve aydınlatma ürünleri, tesisat malzemeleri, tohum gibi ürünler talep ediyor. Çamaşır makinesi, endüstriyel dondurucular, duvar kağıtları, mobilyalar talep ediyor ve ülkemiz şirketleri ise bu talepleri karşılamaya çalışıyor.

Bahreyn, tarım ürünlerinde ithalatını ağırlıklı olarak AB ülkelerinden gerçekleştirmektedir. Özellikle son yıllarda ülkemiz üzerinden bir çok ürün grubunu ihracat taşımacılığı ile ilgili konuma ulaştırmaktadır.

Bisküvi

Bahreyn, bu ürün grubunda ithalatını ağırlıklı olarak AB ülkelerinden gerçekleştirmekte ve toplam ithalatının %60’nı tatlı bisküviler oluşturmaktadır. 2011 yılında, Türkiye Bahreyn’e 455 bin dolarlık tatlı bisküvi ve gofret ihracatı yapmıştır. Pazarda tüketicilerin sağlıklı ürünlere olan talepleri giderek artmaktadır. Şekersiz, az şekerli veya düşük yağ içeren ürünlerin satışları diğer ürünlere göre daha fazla artış göstermektedir.

Makarna

Bahreyn’in makarna ithalatı, 2011 yılında 11,1 milyon dolardır. Makarna, Bahreyn’de buğday ve pirinçten sonra en fazla tüketilen gıda maddesi olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Hem ülke vatandaşları hem de yabancı işçiler ve ailelerince sıkça tüketilmektedir. Makarnanın ülkenin beslenme alışkanlıkları içine yerleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yoğun bir rekabetin yaşandığı sektör Türk makarnaları içinde ihraç potansiyelini devam ettirmektedir. Private label olarak da pazarda yer almanın mümkün olduğu düşünülmektedir.

Domates Salçası

Türkiye’nin Bahreyn’e salça ihracatı oldukça düşük tutarlarda gerçekleşmiştir. 2011 yılında, Türkiye Bahreyn pazarına 33 bin dolarlık domates salçası ihraç etmiştir.Henüz perakende satış miktarları yüksek olmasa da domates salçası ile birlikte konserve domates satışları da ülkede artış göstermektedir. Suudi Arabistan, Kuveyt ve Umman başta olmak üzere bölgedeki Arap ülkelerine, ülkemizden önemli miktarda salça ihraç edildiği göz önüne alındığında Bahreyn’e daha fazla ihracat gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.

Süt Ürünleri

Bahreyn gıda Pazarını değerlendirirken bu pazarı tek başına irdelemek yerine tüm Körfez ülkelerini daha doğrusu Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerini bir bütün olarak değerlendirmek daha doğru olur. Körfez ülkelerinde süt ve süt ürünlerine büyük bir talep olup, kişi başına peynir ve diğer süt ürünleri tüketimi halen gelişmiş ülkelerdeki tüketim rakamlarının oldukça gerisinde olduğundan bu ülkeler peynir ve diğer süt ürünleri ihracatımız için büyük potansiyel arz etmektedir.

Bahreyn peynir ithalatının önemli bir kısmını Yeni Zelanda, Avustralya, Danimarka, ABD ve Fransa gibi önemli üretici ve ihracatçı ülkelerden karşılarken, bölgede Suudi Arabistan önemli bir üretici olarak öne çıkmakta ve Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler arasında uygulanan sıfır gümrük vergisi avantajından yararlanmaktadır. Yine 2008 yılında Bahreyn’de süt ürünleri ve toz içecek üretimine başlayan Kraft Foods özellikle Philadelphia krem peyniri ile piyasada söz sahibidir. Türkiye’den bölgeye beyaz peynir ihracatı sınırlı miktarda olup, ihracatımız daha çok eritme peynir Labne peyniri şeklinde olmaktadır. Sıcak ve nemli iklim nedeniyle Türkiye’den beyaz peynir ve yoğurt ihracatı cazip olmamaktadır.

Bahreyn ve diğer Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler diğer ülkelerden gıda maddeleri ithalatında %5 gümrük vergisi uygulamakta olup, kendi aralarındaki ticarette ve diğer Arap ülkelerinden yapılan ithalatta 0 gümrük vergisi uygulamaktadır. Körfez İşbirliği Konseyi ile ülkemiz arasında 2005 yılında başlayan serbest ticaret müzakerelerinin olumlu sonuçlanmasından sonra bölgeye olan ihracatımızın daha da artması beklenmektedir.

Şekerli ve Çikolatalı Mamuller

Türkiye’nin Bahreyn’e şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatı, 2011 yılında 2,5 milyon dolar olup; bir önceki yıla göre % 25,7 artmıştır. Bahreyn şekerli ve çikolatalı mamuller sektöründe son yıllarda sağlıklı ve fonksiyonel ürünlere olan talebin giderek arttığı görülmektedir. Bu grup içerisinde yer alan şekersiz ürünler, mineral veya vitamin katkılı ürünlerin satışları giderek artmaktadır.

Yoğun bir rekabetin bulunduğu pazarda, şekerli mamullerde çok uluslu firmalar daha fazla pazara hakim durumdadır. Küresel ve yerli firmalarla yoğun rekabetin yaşandığı çok sayıda ülkede, Türkiye’den ithal edilen şekerli ve çikolatalı mamuller de pazardan başarıyla pay alabilmektedir. Bu açıdan Bahreyn, sadece kendi pazarı için değil bölge ticaretindeki önemi ile de bu ürün grubunda ülkemiz ürünleri için potansiyel arz etmektedir.

Yaş Meyve Sebze

Bahreyn’in narenciye ithalatı ağırlıklı olarak Güney Afrika ve Mısır’dan gerçekleştirilmekte olup, ülkemizden 2010 yılında 45 bin dolarlık narenciye ithalatı gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında ise Bahreyn’e narenciye ihracatımız olmamıştır. Turunçgiller genellikle paketlenmiş olarak pazara sunulmaktadır.

Zeytinyağı

Türkiye’nin Bahreyn’e zeytinyağı ihracatı 2011 yılında 54 bin dolar civarında gerçekleşmiştir. Diğer bitkisel yağlara göre daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen, tüketicilerin zeytinyağının sağlık açısından faydaları konusunda daha fazla bilgilenmeleri sayesinde tüketimin giderek arttığı görülmektedir. Bu artış hızının gelecek yıllarda da devam etmesi ve zeytinyağı ihracatçıları açısından pazarın öneminin artması beklenmektedir.

23 Ekim 2018 / Genel

Share the Post

About the Author

Kendini hava yolu uçak kargo işlerine adamış, sektörde her zaman kendini geliştirmek için var gücüyle çalışan tek kişilik dev kadro!

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Acil Kargo şirketi 1999 yılında iki ortağın bir araya gelmesiyle İstanbul merkezli hizmetler vermeye başladılar. Zamanın şartları ve teknoloji durumu günümüz ile baz alındığı takdirde imkanların kısıtlı olduğu dönemlerde bu işe başladık. İlk olarak İstanbul içi motorlu kurye ile semtler arasında hızlı kargo gönderimi hizmetleri verdik. Çünkü diğer kargo firmaları metropol içi ve şehirler arası taşımacılık hizmetleri yirmi dört saat ile kırk sekiz saati buluyordu. Oysa ki bizim sağladığımız hizmet İstanbul içindeyse Express olarak maksimum bir saat, gün içi olarak belirtilmişse mesai saati bitmeden kesinlikle teslimat gerçekleşmiş olur. Yurt içinde hava alanı olan bölgelere kilometre uzaklığına göre bir ile dört saat arasında şehirler arası hava kargo hizmetine başladık. Firmamızla iletişime geçen müşteriler ilk defa aldıkları bu hizmetin avantajlarını iyice kavradıktan sonra zamanla bu servis taşımacılık alanının en elit gönderi taşımacılığı olarak gözümüze çarpmaktadır. Her zaman daha iyi ve daha kaliteli hizmetler verebilmek için devamlı olarak kendimizi geliştirdik ve gelişen teknolojiye en iyi şekilde ayak uydurarak büyük bir yol kat ettik. Her bir basamak yukarı tırmandıkça müşterilerin beklentisi daha ileri noktalara taşındı. Tabi ki bu da hizmet kalitemizin ne kadar üst düzey olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Şirket ve firmalar, kurum ve kuruluşlar, özel iş yerleri ve daha bir çok sektörel bazda hizmet veren şirketlerin kurye maliyetlerini düşürmek ve en önemlisi Türkiye içi hızlı uçak kargo gönderimi ile bir kaç saat içinde şehirler arası kargo hizmeti alabilmenin heyecanını sizlere yaşattık. İnsanlığın büyük bir çoğunluğu aldığı hizmetin kaliteli olmasını ve üstelik bu güzide servisin maliyet yönünden çok uygun fiyatlara taşınması gerekmektedir. Genelde insanlar taşıma ücretleri ucuz ve hizmet kalitesinin en son seviyede olmasını bekliyorlar. Sonuçta insanlar aldıkları bir hizmet karşılığında para ödüyorlar, elbette ki hizmetin detayları ve sonuçları kişileri yakından ilgilendirmektedir. Ne kadar çok kesesine tasarruf ettirebilirse ve bunun yanında aldığı hizmet tam zamanında teslimatla noktalandığı anda kişi ve şahısların keyfine diyecek bir şey yoktur. Arabalı kurye, araçlı kargo, gece kurye, nöbetçi eczane acil ilaç, yurt içi hava kargo, yurt dışı uçak kargo, motorlu kurye, ithalat ve ihracat taşımacılığı, uluslar arası numune gönderimi, evcil hayvan pet kargo taşıma gibi alternatif bütün hizmetlerin tek bir noktadan yürütüldüğü firmamız yıllar içerisinde her geçen günde Acil Uçak Kargo markası olmasında en büyük adımları atmıştır. Sabah, öğlen, akşam hiç farketmez günün tüm saatlerinde hiç çekinmeden iletişim kurabileceğiniz ailenizin KARGO şirketiyle artık tanışmanın vakti gelmedi mi? Bizimle aynı fikirdeyseniz hemen yapmanız gereken bir telefon yardımıyla ya da talep formları aracılığıyla deneyimli firmamıza ulaşabilirsiniz. Global dünya kargo taşımacılığı belgeleri ve sertifikaları tam olan ender uçak kargo şirketinden birisiyiz. Resmi ve hizmetin her aşamasında sizi bilgilendiren ayrıca web sitesi üzerinden kargo takip sorgulama yapabileceğiniz eşsiz bir taşıma firması arıyorsanız, kesinlikle hedefe varacağınız en nadide web sayfasında bulunuyorsunuz. Kargo fiyatları diğer rakiplerimize göre çok daha uygun ve hesaplıdır. Bizden maliyet teklifi almadan diğer şirketlerle irtibat kurmayınız. Hem kesenizi, hem de zaman yönünden zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız hemen bizi arayınız. İstanbul'dan Ankara'ya, İzmir'den Trabzon'a, Antalya'dan Kayseri'ye, Adana'dan Konya'ya, Diyarbakır'dan Manisa'ya, Mardin'den Sivas'a, Bodrum'dan Samsun'a, Erzurum'dan Muğla'ya, Dalaman'dan Mersin'e, Hatay'dan Van'a ve daha bir çok hava alanı bulunan iller arasında evrak ve paket gönderimi yapabilirsiniz. Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya ülkelerine Express ve Ekonomik hava kargo yollayabilir, ilgili ülkelerden Türkiye'ye kargonun getirilmesini isteyebilirsiniz. Yurtdışı kargo işlemlerinde her zaman avantajlı fiyatlar ve kampanyalarımızı inceleyebilirsiniz. Yurt dışına nasıl kargo gönderilir ve yurt dışına neler gönderebilirim gibi başlıklar altında web sitemizi baştan sona kontrol edebilirsiniz. Yurt dışına uçak kargo göndermenin en kolay yolu www.acilkargo.net üzerinden alınan hizmettir. Tüm dünya ülkelerine Express ve Ekonomik taşıma seçenekli olarak kargo yollayabilirsiniz. Türkiye'den yurt dışına kargo ulaştırmak için firmamızı arayarak deneyimli ve uzman operatörlere kargo içeriği, kap ve adet sayısı, ölçü bilgileri ve net ağırlık, İstanbul içinde alınacak ve yurt dışında teslim edilecek adres, posta kodu ve iletişim bilgilerini eksiksiz olarak iletmeniz gerekmektedir. Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinin tamamına kargo gönderimi yaptığımızı biliyor muydunuz? Almanya, Amerika, Rusya, Dubai, Danimarka, İspanya, İtalya, Belçika, Fransa, İsveç, İsviçre, Portekiz, Makedonya, Romanya, Macaristan, Kosova, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, İrlanda, İzlanda, Estonya, Norveç, İngiltere, Ukrayna, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, İran, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, Arjantin, Brezilya, Meksika, Paraguay, Uruguay, Şili, Endonezya, Fildişi Sahili, Japonya, Çin, Tayland, Tayvan, Güney Kore, Kamerun, Senegal, Gana, Gine, Etiyopya, Fas, İsrail, Filistin, Somali, Umman, Nijerya, Hindistan, Afganistan, Pakistan ve bütün dünya ülkelerine en hızlı hava yolu uçak kargo taşımacılığı yapmaktayız. Yurt dışına kargo göndermek artık yurt içinde bir şehirden diğer bir şehre kargo yollamak kadar kolay ve zahmetsiz şekilde yapılmaktadır. Disiplinli, titiz, kaliteli ve sektörde uzman bir ekibe sahip olan www.acilkargo.net kurulduğu ilk günden bu yana bireysel ve kurumsal tüm müşterilerine en uygun hava yolu kargo maliyetleri ve en hızlı teslimat süresi sunmasıyla bilinmektedir. Tüm dünya ülkelerine kargo gönderme ve kargo getirme konularında çeşitli hizmetler sunan YDK LOJİSTİK birden fazla alan adını tek bir çatı altında toplayarak İnternet ortamında büyük bir yatırıma sahiptir. Sizlere her zaman en iyi hizmetleri sunabilmek adına kendini sürekli olarak geliştiren ve yenileyen, bunların yanı sıra iç ve dış ekibine aylık/yıllık eğitimlere tabi tutmaktadır. Yurt dışına evrak, paket, koli, kutu, valiz, bavul, bagaj fazlası taşıma, tekstil ürünleri, aşı ve serum, medikal malzemeler, ilaç, hormon iğneleri, makine ve yedek parçaları, kahve takımı, nargile, kuru bakliyat, kuru yemiş, lokum, mektup, doküman, dosya, zarf, elektronik eşyalar, zati kullanılmış eşya, hediyelik ürünler, numune ve daha bir çok kargoyu firmamız aracılığıyla hızlı ve güvenli bir şekilde adresten adrese/kapıdan kapıya ulaştırmaktayız. Avrupa ülkeleri; İsviçre, İsveç, Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, Norveç, Bosna Hersek, Letonya, Litvanya, Estonya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Danimarka, Kosova, Yunanistan, Bulgaristan, Portekiz, Makedonya, İrlanda, Lüksemburg, Beyaz Rusya, Moldova, Romanya, Slovakya, Ukrayna, Finlandiya, Andorra, Arnavutluk, İspanya, İtalya, Karadağ, Malta, San Marino, Sırbistan, Vatikan, Gürcistan, Macaristan başta, Amerika ülkeleri; Kanada, Brezilya, Arjantin, Şili, Kolombiya, Uruguay, Paraguay, Kosta Rika, Küba, Cayman Adaları, Dominik, Barbados, Belize, Bermuda, Bolivya, Aruba, Venezuela, Tobago, Surinam, Panama, Peru, Porto Riko, Ekvador, El Salvador, Bahamalar başta Asya ülkeleri; Maldivler, Singapur, Bahreyn, Brunei, Filistin, Kıbrıs, Lübnan, Katar, Timor Leste, Kuveyt, İsrail, Ermenistan, Tayvan, Butan, Sri Lanka, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Dubai, Ürdün, Güney Kore, Kuzey Kore, Tacikistan, Nepal, Bangladeş, Kamboçya, Suriye, Kırgızistan, Laos, Filipinler, Umman, Malezya, Pakistan, Rusya, Irak, Özbekistan, Türkmenistan, Tayland, Yemen, Afganistan, Myanmar, Çin, Endonezya, Moğolistan, İran, Suudi Arabistan, Kazakistan, Hindistan başta, Afrika ülkeleri; Angola, Burkina Faso, Demokratik Kongo, Fas, Gambiya, Gine, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti, Libya, Mozambik Cumhuriyeti, Orta Afrika, Senegal, Somali, Tanzanya, Uganda, Zambiya, Togo, Sudan, Şeyseller, Nijer, Mısır, Madagaskar, Lesotho, Kenya, Fildişi Sahili, Eritre, Cibuti, Burundi, Benin, Botswana, Yeşil Burun Adaları, Çad, Etiyopya, Gabon, Gine, Güney Sudan, Komorlar, Liberya, Malavi Cumhuriyeti, Moritanya, Nijerya, Ruanda, Umman, Sierra Leone, Svaziland, Tunus, Zimbabve gibi ülkelerin hepsine her gün kargo gönderimi yapmaktayız. Firma olarak çıkışlarımız günlüktür. Hafta içi her gün 17:00’a kadar, cumartesi günü ise 15:00’a kadar çıkışlarımız olmaktadır. 150 kilograma kadar şahsi olarak numune bazlı kargo yollayabilirsiniz. Ayrıca resmi, belgeli ve beyannameli ihracat kargo taşımacılığı hizmetleri de vermekteyiz. Uluslararası numune ve paket taşımacılığı adına tüm yetki ve taşımacılık belgeleri tam olan Türkiye’nin ender kuruluşlarından birisiyiz. Firmamızı aradıktan sonra deneyimli operatörlerimiz sizlerden bazı bilgileri isteyecektir. Bunlar; kargo çıkış ve varış ülke şehir adres bilgileri, ölçü bilgileri ve ağırlık, ürün içeriği, kap ve adet sayısı gibi bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde aktarmanız gerekmektedir. Her gün tüm dünya ülkelerine onlarca paket, yüzlerce evrak gibi bir çok kargo yollamaktayız. Türkiye’den çıkış yapan kargolar ilgili ülke gümrük müşavirliği prosedürlerinden sorunsuz şekilde geçmeleri takdirinde dağıtımı yapacak yetkili acenteye teslim edilmektedir. Dağıtıcı acentenin eline geçen kargo hiç bekletilmeden teslimatın gerçekleşeceği adrese hızlı bir şekilde ulaştırılmaktadır. Ayrıca kargonuz nereden çıkış yaparsa yapsın an ve an web sitemizden takip sorgulama alanından izleyerek akıbetini sizler de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.